كرسي آزاد انديشي با موضوع اصل ولايت فقيه و اثبات آن

تاریخ ارسال:20:06 1394/12/18
برگزاري كرسي آزاد انديشي با موضوع اصل ولايت فقيه و اثبات آن با حضور اساتيد برجسته در مدرسه علميه قدسيه شهرستان بهشهر

برگزاری کرسی آزاد اندیشی با موضوع اصل ولایت فقیه و اثبات آن با حضور اساتید برجسته در مدرسه علمیه قدسه شهرستان بهشهر (خرداد93)

کرسی آزاد اندیشی با موضوع اصل ولایت فقیه و اثبات آن با حضور اساتید برجسته حجج الاسلام و المسلمین جناب آقای اصغری کارشناس مسایل فرهنگی و جناب آقای بابایی رییس محترم اداره سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان بهشهر در جمع طلاب و اساتید مدرسه علمیه قدسیه شهرستان بهشهر برگزار گردید.
در این برنامه حجت الاسلام و المسلمین اصغری ضمن بیان اهمیت و جایگاه اصل ولایت فقیه بیان داشت: نظام ولایت فقیه در کشور ما وجود دارد که امام خمینی (ره) پایه گذار این نظام در کشور ما بوده اند. نظامی که هم مشروعیت دارد هم مقبولیت. نظام سیاسی ما از سه رکن تشکیل شده است: 1. مردم 2. ایدئولوژی (دین اسلام) 3. ولی فقیه. سوالی که می توان د راینجا مطرح نمود این است که آیا ولایت فقیه ولایتش تکوینی است یا تشریعی؟ در پاسخ باید گفت: ولایت فقیه ولایتش تکوینی نیست زیرا این نوع ولایت مخصوص خدا، پیامبرخدا و امامان معصوم است. زیرا ولایت تکوینی یه معنای تصرف و تسلط در نظام طبیعی جهان است و ولی فقیه چنین ولایتی ندارد، شاید در برخی از موارد ولایت تکوینی داشته باشد ولی ولایت تکوینی به معنای کلی ندارد و به طور کلی ولایت آن ولایت تشریعی است.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای بابایی رییس اداره سازمان تبلیغات اسلامی ضمن بیان دلایل قرآنی و روایی اثبات ولایت فقیه اظهار داشت: عقل و خرد انسان حکم می کند که باید در راس نظام اسلامی، حکومت اسلامی باشد که حکومت اسلامی با وجود ولی فقیه جامع الشرایط محقق می گردد. دلایل روایی بسیاری در اثبات ولایت فقیه وجود دارد من جمله توقیع امام عصر علیه السلام به آخرین سفیرشان که فرمودند زمانی که برایتان حوادثی پیش آمد به روات حدیث ما مراجعه کنید (اکمال الدین، جلد اول) یا این که روایت مشهور از ابی خدیجه: زمانی که برای شما حوادثی پیش آمد به سلطان جائر مراجعه نکنید، برای شما فقیه قرار دادیم که برای امر دین و دنیایتان به او مراجعه نمایید (تهذیب الاحکام، جلد 6).
قبل از طرح ولایت فقیه توسط امام خمینی (ره) دو نوع حکومت رایج بود: حکومت لیبرالی و حکومت استبدادی. امام (ره) نوع سوم حکومت را مطرح کردند که نه لیبرالی بود نه استبدادی بلکه ولایت فقیه بود. ولایت فقیه شخصی نیست بلکه فقهی است و اگر زمانی از ولی فقیه خطایی سر بزند این ولایت خود به خود از او عزل می گردد.

موضوع: 
CAPTCHA
سوال امنیتی
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.