کسی که ارتباط با وحی ندارد، چرا این همه اختیار دارد؟

تاریخ ارسال:09:15 1395/02/28
براى روشن شدن این موضوع، لازم است به صورت مختصر، این نکته بررسى شود که اصولاً هدف از ارتباط با وحى و عالم غیب چیست و این ارتباط چه‌کارکرد مهمى را بر عهده دارد؟

 کسی که ارتباط با وحی ندارد، چرا این همه اختیار دارد؟
براى روشن شدن این موضوع، لازم است به صورت مختصر، این نکته بررسى شود که اصولاً هدف از ارتباط با وحى و عالم غیب چیست و این ارتباط چه‌کارکرد مهمى را بر عهده دارد؟ در پاسخ مى‏ توان به دو هدف عمده اشاره کرد:
۱ ـ پیامبر (صلی الله علیه و آله) از طریق وحى و ارتباط با ماوراى طبیعت، بر حقایق و معارف دینى واقف مى‏شود. و بدون آنکه در این دریافت دچار خطا و یا تردیدى شود، راه صحیح زندگى و اصول و قوانین الهى را در ابعاد مختلف زندگى انسانى به کار بسته و با ابلاغ و اجراى آنها موجبات هدایت و رستگارى جامعه بشرى را به وجود مى‏آورد. (تاسیس دین)
۲ ـ پیامبر (صلی الله علیه و آله) از طریق وحى، داراى ولایت و مشروعیت الهى و سیاسى در هدایت و رهبرى جامعه براى خود و جانشینان خود است. آیات زیر بر این مسأله دلالت دارند:
الف- النَّبِیُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ (احزاب، ۶ )
ب- یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ… (مائده ، ۶۷ )
ج- یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِى الْأَمْرِ مِنْکُمْ…. (نسا ، ۵۹ )
مورد اول یعنی تأسیس دین که در موضوع ولایت فقیه موضوعیتی ندارد و در مورد دوم (رهبری و جامعه) هم با انقطاع وحى نیز هیچ‌گونه خللى در اصل این مسأله وارد نمى‏ شود.
در زمان حاضر نیز فقیه جامع شرایط ـ با توجه به ادله متعدد نقلى و عقلى به صورت عام منصوب از سوى امامان معصوم (علیهم السلام) و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) مى‏باشد؛ هر چند خود مستقیماً با وحى ارتباط ندارد (همان طور که امامان معصوم (علیهم السلام) نیز با وحى ارتباط نداشتند)؛ ولى جایگاه شرعى و شخصیت حقوقى او، منصوب و مرتبط با وحى الهى است. و در انجام هیچکدام از وظایف تعریف شده برای ولایت فقیه نظیر مدیریت، نظارت، و استنباط مصالح و ضروریات جامعه بر اساس مبانی شریعت مقدس و همچنین عقل، نیازی به ارتباط با وحی نمی‌باشد.
 

موضوع: 
CAPTCHA
سوال امنیتی
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.