چرا ولی باید “فقیه” باشد؟ (چرا یک کارشناس نباشد؟)

تاریخ ارسال:09:27 1395/02/28
« چون حکومت اسلام، حکومت قانون است، قانون شناسان و از آن بالاتر دین شناسان، یعنی فقها باید متصدی آن باشند»

چرا ولی باید “فقیه” باشد؟ (چرا یک کارشناس نباشد؟)
ـ « چون حکومت اسلام، حکومت قانون است، قانون شناسان و از آن بالاتر دین شناسان، یعنی فقها باید متصدی آن باشند» (امام خمینی ـ کتاب ولایت فقیه ـ ص ۷۲ ).
ـ مجرای تحقق حکومت الهی در عصر غیبت به استناد شرع و براهین عقلی: تصدی عنوان حاکمیت صرفاً توسط فقیه جامع الشرایط است (مراجعه به پاسخ سوال ۱و ۲).
ـ رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه  ۳۰/۲/۱۳۶۲ می فرمایند: «اگر جامعه ای به ارزش های الهی و به ارزش های دینی اعتنا نداشته باشد، البته می پذیرد که در رأس آن جامعه یک انسانی که از هیچ اخلاق انسانی هم برخوردار نیست، حاکم باشد. می پذیرد که یک هنرپیشه مثلاً در رأس یک جامعه قرار بگیرد. یا یک سرمایه گذار بزرگ، ادارۀ امور جامعه را به عهده داشته باشد؛ اما آن جامعه ای که پایبند ارزش های الهی است، آن جامعه ای که توحید را قبول کرده است، نبوت را قبول کرده است، شریعت الهی را قبول کرده است، هیچ چاره ای ندارد جز اینکه در رأس جامعه، کسی را بپذیرد که او شریعت اسلامی و الهی را می داند؛ از اخلاق فاضلۀ الهی برخوردار است؛ اشتباه مرتکب نمی شود؛ ظلم نمی کند؛ برای خود چیزی نمی خواهد؛ برای انسان ها دل می سوزاند؛ ارزش های الهی را بر مسائل و جهات شخصی و گروهی ترجیح می دهد.»
 

موضوع: 
CAPTCHA
سوال امنیتی
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.