امام خمینی و رهبری از نگاه سیاستمداران بین المللی(2)

تاریخ ارسال:07:33 1396/04/11
امام خمینی و رهبری از نگاه سیاستمداران بین المللی(2)

دیدار ریچارد فالک با امام  در فرانسه

چگونه یک آمریکایی تصویرسازی غلط از امام خمینی را به چالش کشید

به گزارش خبرگزاری فارس، جوامع اسلامی و تاریخ بشریت، شخصیتی ممتاز نظیر حضرت امام خمینی (ره) که با افکار و اندیشه ها و تلاش های صادقانه ی خود مسیر تاریخ را دگرگون ساخته باشد، کمتر به خود دیده است.

درباره شخصیت و سیره امام خمینی (ره)، چهره‌ها و شخصیّت‌های داخلی که ارتباط نزدیکی با ایشان داشته‌اند مطالب زیادی گفته و نوشته‌اند. صاحبنظران شجاعت، بصیرت، اخلاق و در کل جامعیّت شخصیّت امام خمینی را عواملی می‌دانند که موجب محبوبیّت وی نزد مردم شده و از وی چهره‌ای پرنفوذ نه تنها در ایران، بلکه در جهان اسلام و سرتاسر دنیا ساخته بود.

از جمله ویژگیهای جالب شخصیّت فرازمانی و فرامکانی امام خمینی این بود که چهره‌های برجسته خارجی و حتّی آمریکایی هم که با ایشان ملاقات داشتند، تحت تأثیر نفوذ کلام و شخصیت ایشان قرار می‌گرفتند.

از جمله شخصیت‌های آمریکایی که امام خمینی آنها را به حضور پذیرفتند می‌توان به «رمزی کلارک»، دادستان کل اسبق آمریکا، «ریچارد فالک»، استاد دانشگاه پرینستون و از افراد صاحب سمت در سازمان ملل و «دان لویی»، نماینده سازمان‌های مذهبی آمریکا را نام برد.

 

دیدار دادستان کل اسبق آمریکا با امام خمینی در منزلش در نوفل‌شاتو

در میان این چهره‌ها، «ریچارد فالک» از جمله چهره‌های برجسته‌ای است که با امام خمینی در فرانسه ملاقات کرد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مقاله‌ای با عنوان «اعتماد به خمینی» در روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز تلاشهای دولتمردان و رسانه‌های آمریکا برای تصویرسازی غلط از امام خمینی را به چالش کشید.

مقاله ریچارد فالک در روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز تنها ۵ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی

«ریچارد فالک» به خاطر نوشتن این مقاله مورد انتقادات تندی واقع شد و حتّی هنگامی که شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال ۲۰۰۸ او را به عنوان گزارشگر ویژه این سازمان برای تحقیق در مورد وضعیّت حقوق بشر در سرزمین‌های فلسطین منصوب کرد، همچنان به خاطر حمایت از امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران انتقادات تندی علیه وی مطرح می‌شد.

 

ریچارد فالک در سالهای گذشته گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر بوده است.

«ریچارد فالک» این مقاله که در تاریخ ۱۶ فوریه سال ۱۹۷۹ (یعنی تنها ۵ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) در روزنامه نیویورک‌تایمز به چاپ رسید را اینگونه آغاز می‌کند:

«بخشی از سردرگمی‌های آمریکا درباره انقلاب اجتماعی ایران به آیت‌الله خمینی مربوط می‌شود. وی را بیش از هر رهبری در خاورمیانه به گونه‌ای تصویر کرده‌اند که هراس‌انگیز باشد.»

مقاله این سیاستمدار برجسته آمریکایی که در سال ۲۰۱۱ به عنوان مسئول کمیسیون تحقیق کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر تعیین شد در عین حال که نظر وی نسبت به امام خمینی را بازتاب می‌دهد، شمایی نیز از سردرگمی و دستپاچگی آمریکا درباره انقلاب اسلامی ایران، جهت‌گیری‌های آن روزهای رسانه‌ها و مقامات این کشور و جو اجتماعی ـ سیاسی غالب در جامعه آمریکا درباره انقلاب اسلامی فراهم می‌آورد.

به عنوان مثال، ریچارد فالک در ادامه این مقاله می‌نویسد: «کارتر (رئیس جمهور وقت آمریکا) و زیبیگنیو برژینسکی (مشاور امنیت ملّی دولت کارتر) تا همین اواخر او را با تعصّبات مذهبی مرتبط می‌کردند. رسانه‌های خبری تلاش کرده‌اند با روش‌های متفاوتی از او اعتبار زدایی کنند، مثلا با گفتن اینکه او سعی دارد زمان را به ۱۳۰۰ سال پیش برگرداند…»

«ریچارد فالک» در ادامه با توجه به شناختی که از دیدار با امام در فرانسه به دست آورده است، «شخصیّت» و «نقش» امام خمینی را از جمله نشانه‌های امیدوارکننده‌ای می‌داند که می‌تواند از حرکت انقلابیون به سمت مواضع افراطی جلوگیری کند.

«ریچارد فالک» بعد از اشاره به اینکه امام خمینی یهودستیز نیست و گفته است که یهودی‌ها آزادند در ایران زندگی کنند، درباره احتمال اینکه این اظهارات امام مانند سیاستمداران دیگر «ریاکارانه» باشد می‌نویسد: «فرض اینکه آیت‌الله خمینی، ریاکار باشد، از تصور خارج است. سبک سیاسی او به گونه‌ای است که دیدگاه‌های واقعی‌اش را قاطعانه، بدون معذرت‌خواهی و بدون توجه به پیامدهایش ابراز می‌کند.»

البته رابرت فالک با ابراز اینکه امام خمینی گرایشی به جلب رضایت آمریکا ندارد، نشان می‌دهد تا چه اندازه شناخت عمیقی از وی به دست آورده است. وی می‌نویسد: «او تمایل اندکی برای اینکه ناگهان به سمت افکار عمومی آمریکا منحرف شود، دارد. بنابراین، اینکه او را فردی متعصب و ارتجاعی نشان بدهیم قطعاً و خوشبختانه نادرست است.»

این سیاستمدار آمریکایی در جای دیگری از مقاله درباره شخصیّت مذهبی امام می‌نویسد: «آنچه درباره جهت‌گیری مذهبی وی متمایز است، دغدغه‌ای است که او برای مقاومت در برابر ظلم و ارتقاء عدالت اجتماعی دارد.»

وی ادامه می‌دهد: «آیت‌الله خمینی اخیراً در فرانسه گفت در جامعه‌ای با حاکمیت خوب، حاکم نباید زندگی‌ خیلی متفاوتی با افراد عادی داشته باشد.»

ریچارد فالک این مقاله را با تشریح دیدگاههای مذهبی ـ سیاسی امام اینگونه ادامه می‌دهد: «برای او مذهبی بودن به معنای جنگیدن برای این اهداف سیاسی است. از منظر او نقش رهبر مذهبی الهام‌بخش بودن در زمینه سیاست است، نه حکومت کردن.»

 

«آیت‌الله خمینی در نگاهی که به آینده دارد از امیدهایش برای این سخن گفته است که به دنیا نشان دهد یک دولت اسلامی نوپا می‌تواند به نمایندگی از مردش چه کارهایی انجام دهد. او بارها آشکارا گفته است که دولت‌های اسلامی در عربستان، لیبی و پاکستان را سرزنش می‌کند.»

فالک در پایان این مقاله می نویسد: «بسیاری از ایرانی‌های غیرمذهبی علی‌رغم آشفتگی‌هایی که در داخل این کشور وجود دارد از این دوران به عنوان بهترین لحظات اسلام یاد می‌کنند.»

وی تأکید می‌کند: «ایران با ایجاد الگوی جدیدی از انقلاب مردمی که تا اندازه زیادی بر تاکتیک‌های غیرخشونت‌آمیز استوار بوده می‌تواند الگوی بسیار مناسبی از یک حکومت انسانی در یک کشور جهان سوّم فراهم آورد.»

 

 

 

نماینده بی بی سی

فراگیر شدن عکس امام خمینی(ره) در کشمیر

 

وبلاگ عصر انتظار نوشت: بی بی سی علاوه بر شبکه فارسی، شبکه اردو هم داره. همین چند وقت پیش یه نماینده بی بی سی رفته بود یکی از مناطق کوهستانی کشمیر به نام لب کرگیل. کرگیل یک منطقه سوق الجیشیه و تقریباْ نزدیک به چین. هفت هشت سال قبل بین هند و پاکستان درگیری بوده.

این نماینده بی بی سی اون جا تو گزارشش آورده بود: تو کرگیل، تو این کوهستان که بایستی ده، پانزده کیلومتر پیاده روی کنیم تا به خونه ها برسیم. خونه ها حتی برق کشی هم نشده. من دیدم هیچ خونه ای تو کوهستان خالی از عکس های امام خمینی(ره) و رهبر جمهوری اسلامی نیست!

برای من تعجب آور بود که چه طور این ها در این کوهستان و جای پرت از حــــمایت کنندگان و پیروان خمینی (ره) هستند؟! در حالی که آب هم  به سختی  به آنجا میرسه.برق هم به سختی میرسه. من ندیدم هیچ خونه ای بدون این عکس ها باشه.

 

 

علی حسن مووینی-رئیس جمهور وقت تانزانیا

امام خمینی‌(س) رهبر انقلاب اسلامی ایران در زمان ما به پیروزی مظلومین علیه ظالمین کمک به سزایی کرد. این انقلاب نیروی خود را مصروف مبارزه برای آزادی آفریقا از استعمار و نیز مبارزه‌ی جهانی علیه ظلم و استثمار نمود.

راجیو گاندی-نخست وزیر فقید هند

با رحلت امام خمینی‌(س) جهان یک رهبر روحانی و انقلابی عظیم و دارای دید وسیع را از دست داده است. 

امام بخاری-رهبر مسلمانان هند

امام خمینی‌( س) مردی مومن‌، مجتهد‌، تاریخ ساز در سده اخیر بود‌، مرد مجاهدی که نظیر او در صد سال اخیر وجود نداشته است. امام خمینی‌(س) چنان ذخیره‌ای در دنیا باقی گذاشت که صدها سال زبانزد همه خواهد بود.

عمر کرامی-نخست وزیر اسبق لبنان

بیداری اسلامی در جهان مرهون قیام امام خمینی‌(س) است.

اسقف کاپوچی-اسقف بیت المقدس

امام خمینی‌(س) فقط متعلق به ایران نیست‌. تمام محرومان دنیا چه مسلمان و چه غیر مسلمان او را نجات دهنده‌ی خود می دانند. 

دکتر رمضان عبدا…-دبیر کل جنبش جهاداسلامی فلسطین

امام خمینی‌(س) الگوی والای بشریت برای رسیدن به عزت‌، کرامت و سربلندی است و باید سیره‌ی امام راحل برای امت اسلامی بازگو شود تا این امت راه درست زندگی کردن را در پیش گیرد. امام‌(س) برای امت اسلامی بازگو شود تا این امت راه درست زندگی کردن را در پیش گیرد. امام راحل‌(س) برای انسانهای مصلح و برای نسل‌های آینده چراغ هدایت‌، توشه‌ی زندگی و ذخیره‌ی انسانیت است. 

شهید فتحی شقاقی-رهبر پیشین سازمان جهاد اسلامی فلسطین

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به مردم فلسطین اعتماد به نفس داد. این انقلاب به ما فهماند که پیروزی ما در گرو پیروزی از امام خمینی (س) است. انتفاضه یکی از ثمرات بیداری اسلامی است که امام خمینی (س) در منطقه و بویژه در فلسطین به وجود آورد. 

نوری مالکی-نخست وزیر عراق

امام خمینی‌(س) ثابت کرد که اسلام قادر است بر اساس اصول اندیشه‌ها و حفظ هویبت خود در عصر پیشرفت علوم حکومت تشکیل دهد. مستضعفان جهان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با الهام از رهنمودهای ایشان با روحیه ی حق طلبی به مقابله با استکبار نسبت به جمهوری اسلامی کینه می ورزند‌، شعار نه شرقی نه غربی که امام  مطرح کرد کشورهای کوچک جهان را به استقلال طلبی در برابر قدرت‌های بزرگ تشویق کرد. 

جلال طالبانی-رئیس جمهور عراق

قاطعیت امام‌(س) در رویارویی با استعمار و توطئه‌های آن‌ها‌، خاری در چشم استعمارگران بود و حرکت امام‌  توانست توطئه‌های آنان را خنثی سازد. 

مسعود بارزانی-رهبر حزب دموکرات کردستان عراق

امام خمینی‌(س) به عنوان بزرگترین شخصیت سیاسی و دینی عصر‌، افق‌های تازه‌ای در برابر مسلمانان و مظلومان جهان گشود. کردهای عراق همواره از حمایت معنوی و انسانی امام‌(س) بهره‌مند بوده و ارادت خاصی به ایشان دارند. 

سید ساجد نقوی-رهبر شیعیان پاکستان

در مورد شخصیت الهی حضرت امام‌(س) سخنان زیادی ایراد شده‌، اما هنوز این مردم خدا شناخته نشده است و باید بیش از پیش در راه شناخت زندگی این امام بزرگ‌(س) تلاش کرد و آن را معیار خودسازی قرار داد. یاد امام‌ برای همیشه در دل‌های محرومان و مستضعفان باقی خواهد ماند. 

بی نظیر بوتو-نخست وزیر فقید پاکستان

جمهوری اسلامی برای ما از اهمیت بسیاری برخودار است . پیام های امام خمینی‌(س) در آینده نیز چراغ هدایت مسلمانان است و ملت های مسلمان در آینده نیز از پرتو نورانی افکار و اندیشه های والای حضرت امام استفاده خواهند کرد. 

غلام اسحاق خان-رئیس جمهور وقت پاکستان

امام خمینی‌(س) تنها رهبر ایران نبودند بلکه رهبر بزرگ جهان اسلام بودند. ایشان شخصی بسیار شجاع و دارای بینش عمیق اسلامی و عزتی که به اسلام برگرداندند تا ابد باقی خواهد ماند. 

دکتر مصطفی ایوب-دانشمند مسلمان آمریکایی و مسؤول گروه مطالعات ادیان در دانشگاه تامبل آمریکا

بنده معتقدم که از جمله مهم ترین تاثیرات نهضت امام خمینی رحمه الله این بوده که حکومت در یک کشور بزرگ و با اهمیت اسلامی را از ماهیت لائیکی آن به ماهیت اسلامی و دینی مبدل ساخت و بدین ترتیب جمهوری اسلامی الگویی برای جنبش های اسلامی جهان گردید. من بر این باورم که از لحاظ قدرت فکری، امام تنها یک فرد یا پدیده فردی نبود بلکه یکی از سازندگان تاریخ بود.

دکتر ادریس کتانی-نویسنده معروف مراکشی و از اعضای مجمع کبار العلماء مغرب

به عقیده من مهم ترین کار امام خمینی‌(س) حفاظت از اسلامی ماندن انقلاب پس از پیروزی بود. برای توضیح مطلبم نیاز دارم قسمتی از تاریخ معاصر را که، خود شاهد آن بوده‌ام برای شما بازگو کنم.

احمد هوبر-اندیشمندان مسلمان اهل سوئیس

هنگامی که من از سال ۷۹- ۱۹۷۸ (۵۷- ۱۳۵۶) به مطالعه درباره امام خمینی رحمه‌الله به خصوص از منابع ایرانی شروع نمودم، به طرز عجیبی شگفت زده شدم، چراکه امام خمینی (س) اولین رهبر مذهبی در قرن ماست که انقلابی را به وجود آورد که همزمان سه وجهه مذهبی، سیاسی و فرهنگی را در خود جمع کرده بود.

دکتر غیاث الدین صدیقی-متفکر آزاد اندیش انگلیسی و عضو پارلمان مسلمانان انگستان

شخصیت امام خمینی‌(س) تاثیر عمیقی بر دنیای جدید و به خصوص بر امت اسلامی داشته است.  مدت‌‌ها بود که ما رهبری نداشتیم که آنچه را می‌گفت تاثیر داشته باشد. به نظر من این مهم‌ترین خصوصیت امام خمینی‌(س) بود، مردم احساس می‌کردند که هر آنچه ایشان انجام می‌دادند، هیچ دلیلی جز برای عزت اسلام و کیان اسلامی نداشت.

پروفسور حامد-استاد اسلام شناسی در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا

یک مسلمان هرچه قدر بخواهد از یک شخصیت بزرگ معنوی تعریف و تمجید کند، به خاطر آن‌که بزرگی و عظمت تنها از آن خداست و نمی‌توان شخصی غیر از خداوند را با این صفات خواند، بهتر است در عوض به کارگیری چنین لفظی گفته شود که عظمت و بزرگی خداوند بنحو نادری در آن فرد جلوه پیدا کرده و او را به آیتی از «الله‌» مبدل ساخته است. امام خمینی(س) قطعا چنین آیتی بود. هرکس که سعادت حضور درکنار او را داشته باشد می‌داند، زیارت وی حتی هنگامی که او یک کلمه سخن نیز نمی‌گفته، عمیق ترین تاثیر را بر روی آدمی می‌گذاشت. راز این تاثیر در همان ویژگی الهی نهفته است.

میخائیل گورباچف-رهبر شوروی سابق

او فراتر از زمان می‌اندیشید و در بعد مکان نمی‌گنجید. او توانست اثر بزرگی در تاریخ جهان برجای بگذارد.

هنری کسینجر-وزیر خارجه اسبق آمریکا

آیت‌الله خمینی، غرب را با بحران جدی برنامه ریزی مواجه کرد، تصمیمات او آنچنان رعدآسا بود که مجال هر نوع تفکر و برنامه ریزی را از سیاستمداران و نظریه پردازان سیاسی می‌گرفت. هیچ‌کس نمی‌توانست تصمیمات او را از پیش حدس بزند، او با معیارهای دیگری، غیر از معیارهای شناخته شده در دنیا، سخن می‌گفت و عمل می‌کرد. گویی از جایی دیگر الهام می‌گرفت، دشمنی آیت‌الله خمینی با غرب، برگرفته از تعالیم الهی او بود. او در دشمنی خود نیز خلوص نیت داشت.

دکتر فرانسیسکو اسکودرو بداته  -رئیس فدراسیون جوامع اسلامی اسپانیا

چهره حیات بخش امام خمینی‌(س) در جهان اسلام امری غیر قابل اغماض می باشد و ایشان یکی از بزرگترین شخصیتهای قرن حاضر محسوب می شوند.

سیدحسن نصرالله-دبیرکل حزب الله لبنان

امام خمینی حقیقتی همیشگی است که به منبع لایزال الهی وصل است

شهید شیخ راغب حرب-از رهبران حزب الله لبنان

ملت مسلمان لبنان انقلاب اسلامی ایران را از انقلاب خود می‌داند، جریان انقلاب اسلامی منافع ابرقدرت‌های سلطه‌گر را به خطر انداخته است.

 

 

 

عکس امام خمینی در قهوه‌خانه‌‌ پاکستانی

عکس امام خمینی در قهوه‌خانه‌‌ پاکستانی

دو روز روزه نذر پاکستانی‌ها برای آزادسازی خرمشهر گزاره چندان معمولی در تاریخ جنگ‌های دنیا نیست.

پروژکتور و ژنراتور، با امکانات ابتدایی پاکستانی‌ها در اوایل انقلاب ایرانی، پیشرفته‌ترین ابزار صدور انقلاب در دنیا می‌شود.انقلاب سال ۵۷ ایرانی‌ها که پیروز می‌شود کیلومترها آن طرف‌تر از سرزمین ایران جماعتی از پاکستانی‌ها، که همه آمال و آرزوهایشان را در انقلاب ایران متجلی می‌دیدند دست به کار می‌شوند. آن زمان در خیلی از کشورهای اسلامی تئوری حرام بودن خروج بر سلطان اسلامی یک کشور مسلمان رواج داشت و بخشی از مردم پاکستان هم از نفوذ این تئوری بی‌نصیب نمانده بودند. همان زمان هم تبلیغات گسترده‌ای علیه انقلاب ایران و امام خمینی در رسانه‌های انگلیسی و آمریکایی پاکستانی پخش شده بود. علاوه بر اینکه جماعتی از افراطیون وهابی هم شروع به زمینه‌چینی برای تخریب چهره اسطوره‌ای امام در پاکستان  کرده بودند. 
 
در بسیاری از مناطق پاکستان آن زمان برق نبود. جماعتی از پاکستانی‌های عاشق ایران با زحمت ژنراتور برق پیدا می‌کنند، ویدئو پروژکتور پیدا می‌کنند و باروبندیل زندگی‌شان را جمع می‌کنند و روستا به روستا با این تجهیزات ابتدایی سفر می‌کنند، اهالی روستا را جمع می‌کنند و برایشان پیام‌ها و سخنرانی‌های امام خمینی را پخش می‌کنند. روستا به روستا جلسات پخش فیلم می‌گذاشتند و بعد هم برای مردم حرف می‌زدند. حالا پاکستانی‌ها تازه داشتند می‌فهمیدند انقلاب ایران یعنی چی… آن موقع‌ها داخل ایران کسی به این چیزها فکر نمی‌کرد. اول انقلاب باید تثبیت می‌شد. استدلال قابل قبولی بود، برای سی‌وچهار سال قبل… 
 
اینجا پاکستان؛ بیست سال قبل: 
 
«دو روز روزه نذر پاکستانی‌ها برای آزادسازی خرمشهر» گزاره چندان معمولی در  تاریخ جنگ‌های دنیانیست. 
 
اول خرداد سال ۶۸ جماعتی پاکستانی در پیشاور جمع می‌شوند. جماعتی که رهبرشان سید حسین عارف‌الحسینی گوشش را از رادیوی کوچک ترانزیستوری‌اش دور نمی‌کند تا حتی برای لحظه‌ای آخرین اخبار اشغال خرمشهر ، سرزمینی در جنوبی‌ترین نقطه ایران را از دست ندهد. 
 
پاکستانی‌های داستان ما به شدت از اشغال نه چندان طولانی مدت خرمشهر نگران شده‌اند. نذر می‌کنند تا زمان آزادی خرمشهر ایران، آنها در پاکستان روزه بگیرند. دو روز بعد خبر آزادسازی خرمشهر در پاکستان را اول بار بلندگوی یک مسجد محلی اعلام می‌کند.شهر به جوش و خروش در می‌آید؛ صدای تیرهای هوایی پاکستانی‌ها، رسم قدیمی آنها در هنگام خوشحالی کل شهر را بر می‌دارد و شهر کاملا تعطیل می‌شود. یک شهر پاکستان برای آزاد شدن یک شهر ایران سه روز تعطیل می‌شود. 
 
اینجا پاکستان؛ دو سال قبل: 
 
تصاویر زیر مربوط به برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران سی و یک سال بعد در کشوری به نام پاکستان است. تصاویر را با دقت ببینید. 
 

  

 

 

 
ماجرا آن‌قدری گویاست که نیاز به مطول‌گویی‌های معمول ندارند. چند جوان پاکستانی در گوشه‌ای از سرزمین‌شان در منطقه‌ای به نام چینوت، کیلومترها دورتر از ما، برای پاسداشت حادثه‌ای که سی سال پیش در سرزمین دیگری به نام ایران اتفاق افتاده است جمع می‌شوند و جشن برگزار می‌کنند. یک تئاتر با محدودترین امکانات ابتدایی برای نمایش اتفاقات و آرمان‌های این انقلاب برپا می‌کنند، سرودهای انقلابی ایرانی‌ها را می‌خوانند و جماعتی هم از پاکستانی‌های دیگر به آنجا می‌آیند و می‌نشینند و شعارهای انقلاب ایران را فریاد می‌زنند.دکورهای ساده مراسم جشن انقلاب ایران در پاکستان همه پوشیده از عکس امام خمینی، آیت‌الله خامنه‌ای و شهدای جنگ ایران شهید همت و شهید فهمیده و… است. 
 
هیچ نشانه‌ای از حضور سیستم فرهنگی ایران برای هر نوع پشتیبانی؛ حمایت و حضور در این حرکت در تصاویر دیده نمی‌شود.سی و دو سال از تلاش پروژکتوری‌های پاکستانی‌ها در صدور انقلاب ایران به سرزمین‌شان گذشته است و در اصل ماجرا، قلب‌های پر از مهر پاکستانی‌ها به ایران و بی‌تفاوتی نهادهای فرهنگی به این قلب‌ها تقاوتی پیدا نشده است. 
 
*** 
 
اینجا پاکستان؛ امروز: 
 
نام یک کوچه باریک در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر کراچی پاکستان، شهر اهل فرهنگ پاکی‌ها، امام خمینی است. نامی که شهرداری شهر کراچی آن را انتخاب نکرده است. بالای نام قبلی کوچه، خود اهالی کوچه تابلویی درست کرده‌اند و نام امام خمینی را بر بالایش نوشته‌اند. بیست سال است نام این کوچه تکان نخورده است.چند روز پیش شهرداری شهر کراچی، تابلوی این کوچه را کند و اسم جدیدی برایش گذاشت، اما عشق مردم این محله کراچی به امام خمینی به این راحتی‌ها دست‌بردار نیست.مردم دوباره خودشان اسم کوچه را عوض کرده‌اند. 

 
عکس امام خمینی در یک قهوه خانه سنتی 

 

خیابان‌ها و مکان‌های عمومی دیگری هم در پاکستان وجود دارد که به اسم کشورها یا شخصیت‌های مشهور کشورها، نام‌گذاری شده‌اند اما همه شان با کوچه امام خمینی در کراچی یک تفاوت اساسی دارند، این خیابان‌ها یا مکان‌های عمومی، با سرمایه این کشورها ساخته شده‌ است و همین کشورها اسم خودشان یا شخصیت‌های مشهورشان را روی خیابان‌ها و مکان‌های عمومی گذاشته‌اند، یک راه معمول دیپلماسی عمومی در همه کشورها…مردم پاکستان خودشان جور ایرانی را می‌کشند… 
 
یک مستندساز ایرانی مشهور تعریف می‌:کرد که در وقتی در پاکستان بوده‌اند در میان صخره‌های سخت رشته‌ هیمالایا، به قهوه‌خانه‌ای برخورده‌اند، به داخلش رفته‌اند و در آنجا بالای سر کافه‌دار عکس امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای را دیده‌اند. از او درباره‌اش پرسیده‌اند و او گفته است این هویت ماست. 
 
قضیه به همین سادگی و در عین حال به پیچیدگی زیستن در شرایط رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران است.
 
پاکستان به دلیل وابستگی‌های احساسی و عقیدتی بعد از انقلاب ایران به راحتی می‌توانست اصلی‌ترین پایگاه فرهنگی ایران در منطقه باشد. اکثریت ۱۸۰ میلیون پاکستانی تشنه انقلاب و فرهنگ انقلاب ایران بودند و به مدت سی سال مدیریت فرهنگی و البته رسانه‌های ایرانی خموشانه از کنار پاکستان گذشتند. 
 
وجود مراکز فرهنگی کره‌جنوبی در پاکستان، وجود چندین مدرسه ترکیه‌ای در پاکستان و وجود ۳۰ شبکه تلویزیونی اکثرا وابسته به آمریکا در پاکستان نتیجه عملکرد مستقیم سیستم فرهنگی ایران است. 
 
قصه ما روی دیگری هم دارد. کل تصویر ما از پاکستان نزدیک‌ترین قلب‌های به ایرانی‌ها در همه این سالهای بعد از انقلاب به فقر گرسنگی، سیل و حملات انتحاری محدود می‌شود. 
پاکستانی‌ها برای ما ایرانی‌ها طبق تصاویر رسانه‌ای مان آدم‌های سیاه‌چرده و بیچاره‌ای هستند که گوشه خیابان‌ها پخش و پلا هستند و هر از گاهی هم به سرشان می‌زند و یک کمربند انفجاری به خودشان می‌بنند و عده‌ای را به همراه خودشان منفجر می‌کنند و پاکستان سرزمین خشک و بی‌آب و علفی که هر روز در آن آدمها مشغول جنگیدن و آدمکشی‌و منازعه برای فقر و گرسنگی تا مرحله مرگند.به همین صراحت و البته ابتذال… 
 
پرونده ویژه ماه رمضان خبرگزای تسنیم در ادامه پروژه «فرهنگ، سیاست و جمهوری اسلامی» رفتن به سراغ پاکستان است. از امروز در قالب چند گفتگو گزارش و یادداشت تلاش اندکی برای جلب‌توجه مردم، رسانه‌ها و مدیریت فرهنگی ایرانی‌ به سرزمین عاشقان جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد.تلاشی که شاید حفره خالی توجه به پاکستان، نزدیک‌ترین سرزمین عقیدتی به انقلاب ایران را در رسانه‌های ایرانی را فقط اندکی ترمیم کند.این تلاشی است برای تغییر تصویر کلیشه شده پاکستان در رسانه‌های ایران و البته که تلاشی است برای تلنگر هزارباره به سیستم مدیریت فرهنگی ایرانی، مدیریتی که چند کیلومتر آن طرف‌تر از ایران را نمی‌بیند. 
 
نام پرونده از کتاب یک استاد دانشگاه پاکستانی به نام ظهیراحمد صدیقی انتخاب شده است.ظهیراحمد ایران را «جان پاکستان» می‌نامد.

 

رييس جمهور اسبق روسيه در مورد مقام معظم رهبری چنین اظهار نظر نمودند: 
«با عنایات به مطالعاتی که من درباره مسیح داشته ام در ملاقات با رهبر ایران تمام ویژگی های نوشته شده برای مسیح را در آیت الله خامنه ای دیدم و برایم متجلی شد. حکیم بزرگی در ایران نشسته است که به ذهن من خطور نمی کرد او تا به این حد همه جانبه نگر باشد. او حکیم و دانشمندی است که تصمیم گیری و تنظیم سیاست ایران با اوست و با وجود درایت و هوش سرشار ایشان هیچ خطری متوجه ایران نمی شود. من در ملاقات با ایشان معنای واقعی قانون اساس

ی جمهوری اسلامی و مفهوم ولایت فقیه و ولایت علمای دینی را که شنیده بودم، فهمیدم.»

اشاره به اعتراف صريح «جرج فريدمن» مسئول موسسه راهبردي استراتفور  مسئول اين موسسه كه به باشگاه كهنه 

كاران سازمان سيا، شهرت دارد در مصاحبه با واشنگتن پست مي گويد؛ «مشكل ما با ايران، برنامه هسته اي اين 

كشور نيست، مسئله آن است كه ايران نشان داده است نه فقط بدون رابطه با آمريكا، بلكه در حال ستيز و درگيري با آمريكا مي توان قدرت اول منطقه در هر دو عرصه نظامي و تكنولوژيك بود. همين تصوير از ايران است كه آن را به الگو تبديل كرده و تحولات منطقه را در پي داشته است

 
ژنرال «جان ميلر» درباره علت لغو رزمايش اخیرشان در خلیج فارس گفت؛ ترافيك سنگين دريايي در خليج فارس مانع برگزاري آن بوده است! ولي ژنرال «رابرت گيتس» در مصاحبه با CNN
گفت؛ «واقعيت آن است كه ما- آمريكا- ديگر در خليج فارس غريبه ايم و ملت هاي منطقه از دريچه چشم ايران كه نسبت به آمريكا نفرت بار است به ما نگاه مي كنند

».

نتانياهو در گزارش دسامبر 2011 به كميسيون سياست خارجي سناي آمريكا «موجي است كه از تنگه خيبر در عربستان تا تنگه جبل الطارق در مراكش، طوفان به پا كرده، قدرت هاي منطقه اي هم پيمان غرب نظير مصر و تونس را به زير كشيده، حاكميت هاي عربستان و اردن را به لبه پرتگاه كشانده و «لولاي تاريخ
- HISTORY HINGE-»
را به نفع خود چرخانده است

»

كارتر «آنچه اين روزها در خاورميانه مي بينم و مي شنوم برايم آشناست. آن را در انقلاب 1979 ايران ديده و شنيده بودم.»

CAPTCHA
سوال امنیتی
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.