امام خمینی در نگاه سیاستمداران جهان

تاریخ ارسال:16:32 1397/03/21
امام خمینی در نگاه سیاستمداران جهان

 مقاله حاضر با عنوان " امام خمینی در نگاه سیاستمداران جهان " اثر رایزن فرهنگی در شماره 22 مورخ اول ژوئن 2017 هفته نامه " وچرنی مینسک " یکی از پر تیراژ ترین نشریات بلاروس منتشر گردید . این سومین مقاله  بزرگ در باره امام راحل  است که در بلاروس منتشر می گردد.

در این فرصت به چند دیدگاه از صاحب نظران خارجی و غیر ایرانی درباره امام خمینی می پردازیم:

1- نلسون ماندلا رئیس جمهور سابق آفریقا جنوبی که خود از مبارزان ضد نژاد پرستی بود و مفهوم مبارزه را به درستی درک کرده بود می گوید: امام رهبری منحصر بفرد بود که توانست با دست خالی انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی برساند.

2- میخائیل گورباچف رهبر شوروی کمونیستی: امام خمینی فراتر از زمان می اندیشید و در بعد مکان نمی گنجید. او توانست اثری بزرگی در تاریخ جهان به جا بگذارد.

3- هنری کسینجر؛استراتژیست و مشاور رئیس جمهوروقت آمریکا معتقد است: آیت الله خمینی(ره)، غرب را با بحران جدی برنامه ریزی مواجه کرد، تصمیمات او آنچنان رعدآسا بود که مجال هر نوع تفکر و برنامه ریزی را از سیاستمداران و نظریه پردازان سیاسی می گرفت. هیچ کس نمی توانست تصمیمات او را از پیش حدس بزند، او با معیارهای دیگری، غیر از معیارهای شناخته شده در دنیا، سخن می گفت و عمل می کرد. گویی از جایی دیگر الهام می گرفت، دشمنی آیت الله خمینی با غرب، برگرفته از تعالیم الهی او بود. او در دشمنی خود نیز خلوص نیت داشت.

4- پاپ ژان پل دوم، نیز چنین می گوید:در باره آنچه آیت الله خمینی درکشورش و در بخش وسیعی از جهان انجام داده است باید با احترامی عظیم و تفکری عمیق اظهار نظر کرد.

5- پروفسور میخایئل لمشف، نویسنده روسی و دبیر فدراسیون روسیه : امام خمینی سیاست را بخش لاینفک دین می دانست و با اراده دینی و الهی علیه ستمگران بپا خاست. وی می افزاید : امام کوشش فراوانی داشت تا از مدلهای بیگانه دوری گزیند. امام همواره بر پیوند گسست ناپذیر انسان و خدا تاکید می ورزید و جوانان را به عنوان منابع انرژی عقل و احساسات به اسلام راستین پیوند داد و آنان را از انحرافات نجات بخشید.

این پروفسور روسی براین اعتقاداست که : اندیشه امام خمینی سراسر جهان اسلام را دربر گرفت و با مستکبران بعنوان معضلات گریبانگیر جهان اسلام به مبارزه برخاست و ثابت کرد که انقلاب اسلامی با انقلابهای مادی متفاوت است.

6- خانم مهر النساء شاعر ادیب تاجیکستان و عضو کمیته بانوان و خانواده: سراسر جهان اسلام و مستضعفین به حضور چنین رهبری افتخار می کنند و بوسیدن دست آن حضرت در دیروز و بوسیدن خاک حرم آن حضرت در امروز آرزویی است که بسیاری از مسلمانان جهان با خویشتن خویش نجوا می کنند.

7- احمد هوبر، محقق و متفکر سوئیسی: امام خمینی از گذشته آمده بود و در حال زندگی می کرد، ولی بیان‌گر و نمایانگر آینده بود. امروز در اروپا احساس می شود سقوط دیوار برلین با انقلاب و قیام مردم ایران مرتبط است.

8- روژه گارودي، فيلسوف و انديشمند فرانسوي: انقلابي که به رهبري امام خميني روي داد، متعلق به تمدن بشري بود،‌ و به يک جامعه و ملت خاص اختصاص نداشت. امروز(در پي رحلت امام خميني) نمي‌توانم احساس درد سنگين خود را بيان کنم، لذا تنها به گفتن اين جمله اکتفا مي‌کنم، خدايا در عوض اين انسان‌هاکه از ميان ما رفتند، براي هدايت ما ،انسان‌هاي ديگري به زمين بفرست.

9- فرانسیسکو اسکو درو بدانته رئیس فدراسیون جوامع اسلامی اسپانیا: آیت الله خمینی عامل حیات دوباره اسلام و از بزرگترین شخصیتهای قرن حاضر محسوب می شود. وی چهره جدیدی از اسلام را ارائه کرد و زندگی ایشان الگوی مناسبی برای همه مسلمانان است.

10- سید صدر الدین، متفکر و اندیشمند معاصر الجزایری: امام خمینی مردی استثنایی بود. این انسان هدیه خداوند به مسلمین بود تا بتواند مسیرشان را در اسلام تصیح کنند.

11- پروفسور " پروولسی " ایتالیایی ، استاد ایرانشناسی در دانشگاه رم: مهمترین عملکرد آیت الله خمینی امکان پذیر نمودن یک انقلاب اسلامی بود، آن هم در کشوری که تمدن و فرهنگ قوی را در سابقه خود دارد. این کار باعث شد تا مردم ایران فرهنگ واقعی و قدیمی خود را که فرهنگ اسلامی بوده بشناسند و خود را متکی بر آن فرهنگ به جامعه جهانی بشناسانند. این در حالی بود که تا قبل از انقلاب اسلامی، تنها آوایی که از ایران بلند بود و معیار شناخت جهانیان از کشور ایران اعلام می شد، صدای غرب زدگی بود. بنابراین آیت الله خمینی آغاز کننده انقلابی بود که بالاخره فرهنگ اسلامی راستین ملت ایران را آشکار ساخت.

12- احمد جبرئیل ، دبیر کل جبهه خلق برای آزادی فلسطین: بنانگذار جمهوری اسلامی، اسلام را از انزوا نجات داد. دیدگاه مرتجعانه نسبت به این دین مبین را که دشمنان در طول صدها سال ارائه کرده بودند، از میان برد و مقوله دین افیون ملت ها را منسوخ کرد و اسلام را در سطح بین المللی به عنوان یک نیاز انسانی در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، مادی و معنوی مطرح کرد. امام خمینی توانست جهان را از خواب بیدار کرده، به مسلمانان حیات جدیدی ببخشد.

13- حولیان زاپاتا نویسنده کلمبیایی: در قرن بیستم شخصیت هایی در دنیا مطرح شدند و در تمامی جوامع سیاسی مورد توجه سیاستمداران قرار گرفتند. یکی از آنها حضرت امام خمینی است. از بین این رهبران تنها کسی که فرهنگ روحانیت و سخنانش در بین مردم موثر واقع شد، امام خمینی بود. امام خمینی رهبر مسلمانان و آزاده ای بود که توانست با قیامی، اسلام را در بستر کشور پهناور ایران جای دهد و نیاز به اسلام را در دنیا احیا کند.

14- دانیل پایپز رئیس انجمن سیاست خارجی آمریکا: باید اعتراف کنیم که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ما برای افکار دینی و مذهبی هیچ جایی باز نکرده بودیم ولی از این پس برای ما آمریکایی ها ضروری است که زمینه ای جهت مطالعه و تحقیق پیرامون مذهب فراهم آوریم و بطور خاص در زمینه اندیشه و اعتقادات و خط مشی و هدف امام خمینی تحقیقاتی به عمل آوریم چرا که نمیتوان از تاثیرات اندیشه امام خمینی در جهان به راحتی گذشت و دنیای غرب به دلیل نفوذ افکار امام خمینی بار دیگر اسلام را کشف کرده است و این ما آمریکایی ها را با مشکل مواجه می کند.

منبع: http://minsk.icro.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=431&pageid=37469&newsview...

CAPTCHA
سوال امنیتی
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.